Araf Üretim Yönetim Sistemi

Araf Yazılım > Araf Üretim Yönetim Sistemi

Araf Üretim Yönetim sistemi firmanın kullandığı ERP (Netsis, Logo,eta,canias vb gibi veri tabanı olan) tüm programı ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Firmanın reçete yapısına göre üretimdeki operatör ekranlarına iş emirlerini göndererek üretimin veri tabanında kayıtlı bir şekilde tüm aşamalarının takibini sağlamaktadır.

Üretim aşamasında o mamulün veya yarı mamulün hangi operasyonlardan geçmesi gerekiyor ise iliği operatör ekranlarına iş emirlerini gönderir. Operatörün ekrandan iş istasyonu operatör ve yapılacak iş emrini seçmesi ile iş emiri başladı kaydını atarak izleme ekranlarından iş merkezlerinin ve operatörlerin hangi iş emirini ne zaman yapmaya başladığını kaç adet yaptığını iş merkezinin ayar, arıza, mola gibi duruşlarının sürelerini, iş merkezlerinin anlık elektrik tüketimine varana kadar müşterilerin istediği tüm verileri anlık olarak talip edebilmektedir.

Araf üretim yönetim sistemleri firmaların sipariş aşamasından sevkiyat aşamasına kadar olan tüm aşamaların takibi izlenebilirliği ve raporlanabilirliği  sağlamaktadır.

Fabrikaların genel analizi, üretim verimliliği, personel verimliliği gibi bir çok dataya anlık olarak ulaşabilmeyi sağlamakta. bu sayede üretim ve diğer aşamaları dijital ortamdan personele bağlı kalmadan kontrol edilmektedir. Bir nevi akıllı fabrika sistemini hayata geçirmektir.

Personele bağlı kalmadan tezgahlardan üretim ile ilgili bilgiyi alarak işletme sahiplerine sunmakta böylelikle hangi personel hangi makinede ne iş yapmış ne kadar yapmış tüm detaylarını çıkartarak firma sahiplerinin tek bir rapor ile tüm üretimi detaylıca görmesini sağlamakta. Bu sayede sistem personelleri yöneterek verimliliği ve üretim kapasitesini artırmaktadır.

Araf, üretim sahasından gerçekleşen imalat verilerini toplamak ve toplanan bu verilerin analiz edilerek üretim performansının izlenmesini ve analiz edilmesini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Üretim verilerinin anlık olarak izlenebilmesini sağlamak amacı ile makine yada üretim hatları üzerine algılayıcı/okuyucu/sensörler takılarak PLC üzerinden veri akışı sağlayabilmektedir . Hatlardan ve makinelerden toplanan veriler anlık olarak analiz edilerek iş zekası ekranlarında performans göstergelerine dönüştürülmekte böylece veriler yöneticiler için anlamlı, yorumlanabilir hale gelmektedir. Yönetici ekranlarına web mimarisine sahip olduğu için akıllı telefon yada tabletlerden de erişilebilmektedir.

Sistemin kurulumu, devreye alınması, ve gerekli olan teknik ve uygulama danışmanlığı hizmetleri proje kapsamında sunulmaktadır. Verilerin toplanabilmesi için üretim hattına yada makinelere sensör, PLC lerin takılması sunduğumuz hizmetlerin arasında yer almaktadır.

Endüstri 4.0’da modern üretim yürütme sistemine (MES – Manufacturin Execution System) her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulması beklenmektedir. Hatta üretim yürütme sistemleri Endüstri 4.0’a geçişten önceki aşamadır.

Üretim yürütme sistemi olarak geliştirilmiş ARAF, üretim işlemleri için tam görünürlük sağlayan ve bu sayede bizim de istikrarlı bir şekilde üretim performansımızı arttırabileceğimiz bütünsel bir çözümdür.

ARAF, ERP yazılımları ile iş istasyonları arasında yer alarak Erp sisteminden aldığı bilgileri (Üretim planlama sonucu üretim veya iş emirlerini) iş istasyonlarına iletir.

İş istasyonlarında üretilen verileri de dokunmatik panellerle, barkod okuyucularla, sayıcı sensör  veya iş istasyonuna ait PLC yazılımları entegrasyonu aracılığıyla ERP’ye iletir.

ARAF ile fabrikalarımız daha verimli çalışacak ve hataların azaldığı bir üretim faaliyeti gerçekleştireceklerdir. Üretimi anlık olarak izleyebilmek ve üretimdeki hızlı bilgi akışı sayesinde üretim faaliyetleri anlık olarak izlenip daha hızlı tepki vererek şartlara, siparişlere daha hızlı yanıt verilebilecek yapıya kavuşulacaktır.

Araf Sistem İşleyişi